The 90th Pudsey Summer Show - 1st September 2012

Although it was our 90th year, 2012 saw the first show at Pudsey Leisure Centre - our biggest and best.

 

We had over 800 entries and well over 500 people enjoyed the sights, sounds and spectacle of Pudsey at its best.

 

Not only that, well known gardener, horticulturist, author and BBC Radio presenter Joe Maiden proclaimed in his Official Opening speech "This is the best show I've attended this year - and I've been to 60!"

PLENTY TO SEE & ENJOY - a snapshot of the 2012 show

PUDSEY ALLOTMENTS & COTTAGE GARDENERS' ASSOCIATION
SUMMER SHOW 1st September 2012 : LIST OF TROPHY WINNERS
   
TROPHY WINNER
   
FARSLEY ALLOTMENTS & GARDENERS TROPHY Dougie Brennan
Best exhibit in Flower or Vegetable Sections  
   
THE FRANCES BELL PERPETUAL MEMORIAL TROPHY Alan Shipman
Most points in the Flower section  
   
THE J B WARD SILVER CUP B Jenner
Most points in the Vegetable section  
   
THE SMITHSON & KILNER TROPHY Tony Booth
Best exhibit in the Flower Section entered by a member  
   
THE JIM EVANS PERPETUAL TROPHY Tony Booth
Best exhibit in the Vegetable Section  
   
THE PUDSEY ALLOTMENTS & COTTAGE GARDENERS'  
PERPETUAL CHALLENGE ROSE BOWLS  
For 2nd highest points in the Flower section Ann Longley
For 2nd highest points in the Vegetable section Arnold Walsh
   
THE G HOBMAN MEMORIAL TROPHY Arnold Walsh
For 2nd best exhibit in the Vegetable section  
   
THE PUDSEY ROSE TROPHY Ken Riley
For the best rose in show  
   
THE HARRY KILNER MEMORIAL TROPHY Arnold Walsh
For best exhibit in the Harry Kilner classes  
   
THE ERNEST NICHOLSON ROSE TROPHY Ken Riley &
For most points in the Rose classes (42 to 46)  Ann Longley (tie)
   
THE RON PARKER SALVER Ken Riley
Winner of class 42, vase of Roses  
   
THE SOCIETY DAHLIA TROPHY Alan Talbot
For most points in the Dahlia Classes (52 to 59)  
   
THE YVONNE ATHERTON MEMORIAL SHIELD Roger Storr &
For the most points in the Gladioli Classes (60-61) Frank Lodge (tie)
   
THE SOCIETY CHRYSANTHEMUM TROPHY Tony Booth
For most points in the Crysanthemum Classes (62 to 66)  
   
THE MARGOT GLOVER TROPHY Alan Shipman
For best exhibit in Geranium/Fuchsia Classes (76 & 77)  
   
THE SOCIETY ORCHID TROPHY Margaret Bruce
Winner of Class 80, one pot plant - Orchid  
   
THE GERRY THOMPSON MEMORIAL TROPHY Tony Booth
Winner of the Gerry Thompson Memorial Class (84)  
   
THE AUDREY PRINCE TROPHY Tom Harrison &
For most points in the Childrens (U7) section Isabelle Edgar (tie)
   
THE W MARSHALL TROPHY Fliss Milburn
For most points in the Childrens (7-10) section  
   
THE N P W WARD PERPETUAL TROPHY Gwen Stephens
For most points in the Home Produce section  
   
HANDICRAFTS SHIELD Elaine Stones
For the best exhibit in the Handicrafts section  
   
THE GARY PHELAN MEMORIAL TROPHY Dorothy Knapton
For best exhibit in the Photography section